Jdi na obsah Jdi na menu

Vladimír Muzička se narodil v roce 1953 Duchcově. Tam začal malovat již od začátku sedmdesátých let minulého století. Samostudiem se dopracoval k vlastnímu výtvarnému výrazu. Povoláním elektrotechnik maloval vždy jen svém volném čase po zaměstnání. Vyhýbá se tzv. 'práci na objednávku'. Věnuje se jen volné tvorbě. Nenechává se ovlivňovat současnými směry, pracuje jako solitér a jeho díla lze na české výtvarné scéně těžko někam zařadit . Používá klasických technik a způsobu zobrazení. Jeho nejoblíbenější a často používanou technikou malby je kombinace barev akrylových a olejových barev na sololitu či na plátně. Pro možnost rychlejší práce a nezaměnitelný charakter využívá též metodu monotypie. (např.sborník věnovaný básníkovi Ivanu Wernischovi) Při práci nepoužívá přípravných skic. Celý proces tvorby obvykle spočívá na 'volné hře' autora s plochou obrazu a barvami, a výsledek je ovlivňován jeho momentálním duševním rozpoložením, obrazotvorností a reakcí na linie a plochy, které se na obraze objevují. Tak vzniká základní koncepce díla, jež je pak dopracována do konečného provedení. K některým tématům se vrací dokud pociťuje jejich sílu. Tematicky se jeho tvorba rozvětvuje do několika skupin, od stylizovaných lidských postav přes anděly až k industriálním námětům věží, starých lodí či experimentům s pouštními městy. Nevyhýbá se ani biblickým tématům. Celou jeho tvorbu spojuje přítomnost transcendentální zkušenosti.Tento přesah je pro jeho tvorbu charakteristický a často nachází odezvu u návštěvníků výstav. Vladimír Muzička stojí stranou pozornosti současného výtvarného dění a je znám spíše v okruhu lidí, kterým se podařilo se s jeho díly osobně setkat.

Začal vystavovat na počátku 70. let minulého století. Pro svou účast v disentu mu nebylo umožněno dále vystavovat. Ve druhé polovině 80.let se odmlčel a k malování se vrátil s plnou intenzitou na konci 90.let. Od té doby až do současnosti prožívá výtvarně nejplodnější období.

V době totality se podílel na akcích tzv. druhé kultury pořádáním ilegálních výstav mimo ofociální galerie v severních Čechách a v Praze se svými přáteli . Podílel se též na ilustracích podzemního časopisu VOKNO ap.

Po roce 2000 vystavoval na řadě samostatných i kolektivních výstav.

Převážná většina jeho obrazů je součástí soukromých sbírek v ČR.

V současné době žije a tvoří v  Oseku u Duchcova.